Wspin

 

Wracając jeszcze do Monte Albo… Pierwszego dnia podzieliliśmy się z Natalią dzieciakami. Miała dzień dla siebie, więc zdobywała szczyty i cieszyła się dniem bez… 1000 pytań 🤪 A ja, razem z Maliką i Mandelą zapakowaliśmy w plecaki szpej, żarcie i ruszyliśmy szlakiem na trawiaste wypłaszczenie w drodze na szczyt, skąd rozciągał się wspaniały widok na okolicę, a skały zapraszały do ich zdobywania.


Myślałem, że będzie to sporym wyzwaniem, wspinać się z dwójką dzieciaków. Teren nieobity, więc potrzebowałem ubrać Malikę w uprząż, przywiązać, potem sam wspiąć się i asekurować Malikę z góry. Zastanawiałem się czy Mandela nie będzie za bardzo szalał… Jednak dogadywaliśmy się bardzo fajnie. Mandela wspinał się spokojnie w niższych partiach, a Malika zaliczała droga po drodze. Po kilku minutach wymiana dzieciaka w uprzęży i teraz Mandela wspinał się na wyżyny swoich możliwości, a Malika kibicowała mu i podpowiadała gdzie najlepiej wstawić nogę, za co się chwycić. Przy pierwszym zjeździe Mandeli stało się to, czego się trochę obawiałem. Jego noga, a raczej but utknął w pionowej szczelinie. F..k! Natalia daleko, ja u góry i jak tu pomóc dzieciakowi? Kilka razy próbował uwolnić buta, lecz nie przyniosło to żadnego efektu. I kiedy już trochę zrobiło mi się ciepło, Mandela po prostu wyjął nogę z buta i zjechał pod ścianę 😂💪 hahaha

 


Końcowe zmagania w skałach oglądała już także Natalia. Razem mogliśmy podziwiać, jak te 8 miesięcy życia w vanie, codzienne przebywanie w naturze, codzienne aktywności, zaowocowały nie tylko wielką przyjaźnią Maliki i Mandeli, ale rozwinęły ich motorykę. Tą dużą, jak np.: zmysł równowagi, koordynację ruchową, świadomość ciała, siłę mięśni, gibkość. A także motorykę małą: precyzję ruchu rąk i stóp, koordynację oko – ręka i jakże potrzebną koncentrację. Miło było patrzeć i być świadomym, jak zabawa prostymi, naturalnymi zabawkami – patyki, kamienie, piasek, woda, kwiaty, rozwijają ich kreatywność i wyobraźnię.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s